tabak, sananga, piñon colorado, plant teachers

V srdci ekvádorskej džungle som mala možnosť poznať viaceré rastliny – učitelky,  vrátane tabaku, sanangy a piñon colorada. Poďte sa so mnou pozrieť, aká bola moja cesta s týmito liečivými rastlinkami.

 

Tabak

Nicotiana rustica © 2022, Konrad Lauber

V knihe Plant Teachers (Jeremy Narby & Rafael Chanchari Pizuri) sú zaujímavo vyobrazené rôzne tabakové praktiky v rámci amazonských kultúr Shawi a Asháninka.

Rafael Chanchari Pizuri je domorodý odborník na túto problematiku a staršina ľudu Shawi. Pracuje blízko mesta Iquitos, v peruánskej Amazónii, kde učí mladých domorodých učiteľov. Tabak zohráva v jeho liečiteľskej praxi dôležitú úlohu.

Existujú dva hlavné druhy tabaku – jeden s hrubými dvojitými listami a druhý s malými tenkými – a z oboch sa môže vyrobiť MAPACHO, alebo šamanský tabak. Mapacho je označenie pralesnej rastlinky s latinským názvom Nicotiana rustica – tabak sedliacky, pôvodom z južnej Ameriky.

Na rozdiel od bežného tabaku používaného v cigaretách (Nicotiana tabacum) obsahuje mapacho oveľa vyššiu koncentráciu nikotínu a mnohé domorodé kultúry ho považujú za posvätnú rastlinu. Môže sa fajčiť, žuť, piť, aplikovať do očí alebo používať ako vykurovadlo či pasta, ktorá sa potiera na telo. Príprava a konkrétne použitie sa však líši v závislosti od kultúrneho kontextu a konkrétneho rituálu alebo liečebnej praxe.

 

Ako sa tabak pripravuje?

Celý proces prípravy je veľmi posvätný a podieľajú sa na ňom šamani, ktorí sa na prácu s tabakom špecializujú, tzv. “tabaqueros”.

Keď zdravé tabakové listy zožltnú, zbierajú sa a sušia. Postupne sa rolujú do tvaru hrubej rolky, ktorá sa potom obmotá lankom z prírodného materiálu a zavesí sa nad oheň, kde postupne dozrieva. Toto je jednoduchá forma mapacha.

Domorodci z kultúry Shawi zvykli pripravovať tabak tak, že najprv museli spraviť pastu varením stredných žíl sušených listov s rôznymi rastlinami, vrátane zázvoru, škorice, vanilky, liany clavo huasca a aromatickej liany sacha camote. Táto zmes sa varí, kým sa nezredukuje na pastu, nechá sa vychladnúť a rozotrie sa na sušené listy mapacha, ktoré sa následne zvinú a opäť sušia.

 

Rastliny – učiteľky

Treba povedať, že tabak patrí medzi rastliny, ktoré sú považované za učiteľky. Väčšina týchto rastlín má zároveň aj liečivé vlastnosti. Mnohé sa pridávajú do ayahuascového nápoja, niektoré sa užívajú samostatne. Ďalej máme rastliny vyvolávajúce vízie, len keď sú pridružené k ayahuasce. Iné nás napríklad učia iba v snoch.

 

Účinky a využitie tabaku

Tabak Mapacho má naozaj všestranné využitie a je silným rastlinným spojencom. Je stelesnením čistej mužskej energie a preto sa označuje aj ako ‚Grandfather of Tobacco‘. Uzemňuje, očišťuje, prináša pokoj a rovnováhu.

Šamani používajú dym z mapacha v rituáloch na očistenie a ochranu človeka alebo priestoru pred negatívnymi energiami a zlými duchmi. Verí sa, že fúkanie dymu okolo osoby, objektu alebo obradného priestoru čistí a vytvára akúsi ochrannú bariéru. Preto má mapacho silný ochranný účinok a používa sa behom ceremónií s ayahuascou.

Keď sa používa v spojení s inými rastlinami, ako je napríklad ayahuasca, verí sa, že zosilňuje vízie a prehlbuje spojenie s duchmi rastlín. Nikotín v mapachu pritom pomáha sústrediť myseľ a zostriť zmysly počas týchto intenzívnych duchovných ciest.

Mapacho sa tiež používa v tradičných liečebných praktikách. Šamani môžu aplikovať dym na liečenie rôznych ochorení, pričom ho používajú na odstránenie choroby alebo negatívnych energií z tela.

Vo všeobecnosti tabak slúži na prenášanie sily, schopností a zručností – ale na to sú už potrebné piesne icaros, aby to malo účinok. Okrem toho pomáha liečiť aj uštipnutie hadom a uhryznutie bodavými mravcami a keď sa pridá k iným antikarcinogénnym rastlinám, zvyšuje ich účinok.

 

Liek alebo jed?

Klasickí fajčiari cigariet môžu dostať rakovinu, pretože ich konzumujú nadmerne a v živote sú všetky veci, ktoré sa používajú v nadmernom množstve škodlivé. V malých dávkach je tabakový dym liečivý, ale vo veľkom množstve ničí bunky a zhoršuje stav organizmu. Rafaelova rada pre fajčenie tabaku je používať ho iba večer pred spaním, pretože nás učí snívať o dobrých veciach. Ale cez deň nie. Samozrejme ide len o čisté tabakové listy, bez pridanej chémie.

S tabakom musíme narábať opatrne a hlavne s rešpektom, pretože tak ako na jednej strane môže byť v prípade správneho a kontrolovaného použitia prospešný, môže byť aj škodlivý.

Nikotín napríklad pomáha ľuďom pri učení, kedy zlepšuje pozornosť a pamäť. Dá sa teda povedať, že zlepšuje naše kognitívne schopnosti. Avšak nikotín má vplyv aj na ďalšie orgány v tele, keďže nikotínové receptory sa nachádzajú v rôznych tkanivách, vrátane svalov, kože, pankreasu, pľúc, žliaz, imunitného a tráviaceho systému, krvi i reprodukčných orgánov.

 

Tabaková ceremónia

Súčasťou nášho pobytu v Amazónii bola aj tabaková ceremónia. Večer sme sa zišli v maloke a každý si postupne išiel pre malú misku s tabakom, ktorý sme pili. Zároveň sme pritom mali aj očistu tela tabakovými listami. Keď každý potom prešiel očistou a vypil svoju dávku, šaman Sina z kmeňa Shipibo začal spievať piesne icaros – vždy dvom ľuďom naraz.

Potom prišiel rad na mňa a moju sestru. Keď maestro dospieval, prešiel nám ešte svojimi dlaňami po rukách a hlave, aby odohnal všetko zlé a prečistil energie. Následne sme si mohli lahnúť. Po chvíli sa dostavil pocit uvoľnenia a zaspali sme. Zobudili sme sa asi o 1 ráno a vrátili sa naspäť do chatiek, no niektorí tam ešte ostali spať.

Tabak s nami vraj komunikuje cez sny, vedie nás, učí a dává rady. Ak sa ho vypije väčšie množstvo, spôsobuje naopak silné vracanie. Naša dávka však bola malá a bezpečná.

 

Meditácia so sanangou

Na ďalší deň pred obedom sme mali pre zmenu meditáciu so sanangou na pláži pri rieke. Aj keď sama som už predtým sanangu doma pár krát skúšala, táto pálila ako čert! Bola omnoho silnejšia, aj keď Jan vravel, že je skôr slabšia, no bola čerstvo vyrobená.

Pálenie našťastie trvalo len krátko a po jeho odoznení sa dostavilo krásne uvoľnenie tela i mysle. Zaplavil ma nesmierny pokoj a ľahká eufória. Zároveň som mala príjemnú meditáciu (a to mne dovtedy meditácie vôbec nešli). Vynárali sa mi tam rôzne obrazy a informácie, kedy som si prešla menším vnútorným monológom.

 

Sananga kvapky

Sananga je jednou z ďalších tradičných medicín južnej Ameriky. Ide o šťavu extrahovanú z kořeňov amazonskej rastlinky Tabernaemontana undulata, ktorá se aplikuje do očí.

sananga
Tabernaemontana undulata, Photograph by: Rodolfo Vásquez

Tradičně sa jednalo o loveckú medicínu na zostrenie nočného videnia pri love. Ďalej sa používa na dodanie pozitívnej energie pre prácu a pre navodenie pocitov radosti a šťatia. Hĺbkovo čistí zablokované energie i emócie v tele a uvoľňuje hlavne tzv. panemu (zlú energiu).

Sananga sa konkrétne špecializuje na panemu, ktorá sa prejavuje cez sny a kvalitu spánku. Indikátorov toho, koľko panemy máme v tele je niekoľko. V súvislosti so spánkom je to nespavosť, ďalej ak nemáme sny vôbec alebo ich aj máme, no nepamätéme si ich. Potom sú to nočné mory a spánkové paralýzy. Sananga tieto problémy krásne odstraňuje a prináša hlbší spánok.

Vyčistením panemy sa nám potom v živote otvárajú nové cesty a možnosti, zažívame rôzne šťastné náhody a dostávame sa do plynutia alebo ‚flow‘, kedy zažívame synchronicity či stretnutia s ľuďmi. Všetko k nám začne prichádzať tak povediac samé bez toho, aby sme my museli vynaložiť nejaké veľké úsilie.

Navyše sananga zlepšuje tiež zrak a vnímanie farieb, preto je obzvlášť vhodná pre ľudí s dioptriami. Navodzuje pocity relaxácie a uvoľnenia, čím redukuje stres.

Odporúča sa ju užívať po dobu 21-30 dní, ideálne denne. Potom môžeme po krátkej prestávke pokračovať.

tabak, sananga

 

Čo mi sananga našepkala?

  • Je dôležité nájsť opätovné spojenie so svojím vnútrom. Treba sa radovať zo života a naozaj si ho plnými dúškami vychutnávať, pretože je krásny.
  • Potrebuješ zmeniť niektoré svoje postoje a spôsob, akým narábaš so svojím časom
  • Chce to viac hudby, tanca, smiechu a spevu.
  • V živote môžeš robiť absolútne čokoľvek, je to len a len na tebe, no musí to vychádzať z tvojho srdca a musí v tom prúdiť energia. Ideálne niečo tvorivé 🙂
  • Ty si TVORCA vlastnej reality!
  • Pokiaľ budeš napojená na samú seba, vždy budeš kráčať správnou cestou, nemôžeš sa zmýliť.
  • Odpovede na všetky tvoje otázky sú ukryté v tebe. Stačí si lepšie načúvať a vedieť, kto si. Ak sa napríklad meditáciou ponoríš viac do seba, zistíš, že po celý ten čas si mala kľúč k odpovediam iba ty.

 

Piñon Colorado – Bellyache bush

Rastlinka Piñon Colorado má mnohé vlastnosti a je považovaná za všeobecného liečiteľa. V Mexiku ju tiež volajú Curatodo – zo španielskeho cura todo, čo doslova znamená ‚lieči všetko‘. Používa sa na ochranu a očistu tela od negatívnych energií a smoly. Živica sa priamo nanáša na rany a lieči kožné infekcie či alergie. Listy sa zase drvia na šťavu a používajú ako preháňadlo. Navyše je aj súčasťou očistného rituálu pred ayahuascovou ceremóniou, kedy čistí žalúdok od veškerej zlej energie, ktorá sa v ňom nazbierala.

Keďže ani ja som si neprešla vracaním pri ayahuascových ceremóniách, niečo vo vnútri mi vravelo, že by som túto rastlinku mala skúsiť.  A viete čo sa stalo? Zase ani jedna z nás nevracala 😀 Je síce pravda, že Jan nám povedal, že táto menšia dávka by nemala veľmi vyvolať vracanie, ale skôr by to malo pôsobiť ako preháňadlo. Pritom sa ale netváril dva krát nadšene, skôr znechutene, pretože s danou rastlinkou už kedysi dietoval a nebolo to vraj nič príjemné, lebo na neho mala silný účinok na vracanie.

Tak sme teda medicínku vypili – bola to zelená tekutina, chuťou i konzistenciou niečo na štýl chlorelly, nebolo to zlé. No krátko po vypití sme sa obe začali cítiť čudne, trošku nevoľno, akoby si bol na lodi, alebo ti bolo zle z cesty autom.

 

Pocit smútku

Cítili sme jemnú úzkosť, Gabi to prirovnala k stavu po opici a obe sme mali mierne obavy, aby to neprerástlo do paniky. Išli sme si do kuchyne vypýtať 1l horúcej vody na podporu vracania, ktorú sme si potom riedili s vlažnou a všetko to naraz vypili.

Potom sme si sadli k ohnisku, Gabi zapálila vykurovadlo a chvíľu sme tam pobudli. Prišla na nás únava, ospalosť a pocítili sme akýsi zvláštny tlak v hlave. Nič sa však nedialo a tak sme sa išli prejsť k rieke, Gabi sa aj okúpala. Ja som tam ale začala cítiť nekľud a musela som ísť na toaletu.

Neskôr sme si išli sadnúť do maloky a rozprávali sa. Obe sme cítili smútok a nevedeli sme, čo sa s nami deje a kedy to skončí, či vlastne príde nejaká očista. Potom sme každá išla do svojej chatky, aby sme boli chvílu samé. Spať sa nám však nedalo, bol to skôr taký polospánok, kedy sa stále prehadzuješ v posteli.

Ako som tam tak sama na tej posteli ležala, pocit smútku naberal na intenzite. Vtedy som si spomenula na ayu a jej učenie, že je predsa len a len na mne, ako sa cítim a aké myšlienky a náladu si volím. Na druhej strane mi ale čosi vravelo, že si potrebujem dovoliť ten smútok precítiť a potom ho môžem nechať odísť. Bolo to naozaj dosť nepríjemné a ťažko sa mi to preciťovalo. Časť mňa si priala, aby to okamžite skončilo. Nerozumela som tomu smútku, ani kde sa vo mne berie.

Prišiel strach zo samoty, opustenia…Pocit, že ostanem na svete celkom sama, bez priateľov a rodiny. K tomu sa pridal strach z neúspechu v kombinácii s nevoľnosťou a únavou.

 

Prijatie duality

Chvíľu som sa na seba hnevala, že na čo som sa to zase dala, že prečo musím stále veci hrotiť a kaziť si predošlý pekný zážitok z meditácie a či je mi to vôbec treba?

Pochopila som však, že aj cez bolesť a diskomfort rastieme a že som sem do Ekvádora prišla v prvom rade kvôli liečeniu a nie pre zábavu (aj keď aj tej som si užila neúrekom).

Nesmieme od seba odvracať tvár a zatvárať oči pred vecami bolestnými. Treba im čeliť so vztýčenou hlavou a smelo k nim pristúpiť. Pochopenie, že aj ony sú súčasťou našich životov a je dobré ich tak aj prijať.

Dualita – kde smútok aj radosť je.

 

Posvätná rieka Piatua

Rio Piatua, Ecuador

Neskôr za mnou prišla sestra a navrhla mi, aby sme sa išli spolu okúpať do rieky. V momente, ako som do nej vstúpila, voda zo mňa všetky moje starosti zmyla. Bolo to naozaj zvláštne. Vanda si vzala do dlane piesok, vo vode ho nechala rozplynúť sa a pritom mi vraví: „Aha, toto musíš urobiť, jednoducho ten smútok pusť!“ Čo vám poviem, moja veľká učitelka ♥

Na brehu som si ešte chvílu poplakala a následne prišla úlava. Nechala som všetko rozplynúť v tej magickej rieke, ktorá má nepochybne liečivú moc. Potom som si dala sprchu a išla za Janom, aby mi ešte poradil niečo na moje bolavé koleno. Dal mi dve drievka Chuchuhuasi a k tomu tuk z hroznýše kráľovského, čo je had podobný anakonde, len menší. Tuk sa môže zmiešať s masážnym olejčekom, natrieť na koleno a zabaliť, aby bolo v teple.

Chuchuhuasi, plant teachers, rastliny - učitelky
Chuchuhuasi drievko (Maytenus macrocarpa)

Drievko zase pomáha na kĺby, kosti a chrbát. Dá sa nastrúhať a pripraviť ako čaj, alebo vyluhovať v alkohole a spraviť tinktúru. Navyše sme si kúpili aj dračiu krv, ktorá je výborná na jazvy, rany a užíva sa tiež vnútorne.

 

Liečivá moc rastlín

Na záver by som chcela zdôrazniť, aké úžasné dary nám rastlinky z amazonského pralesa prinášajú. Sú to mocní liečitelia, ktorí nám pomáhajú zlepšiť zdravie vo všetkých rovinách. Neprestáva ma fascinovať ich múdrosť. Či už ide o liečenie fyzického tela alebo duchovnej roviny, vieme sa od nich veľa naučiť. Ukazujú nám, aké dôležité je udržiavať spojenie s prírodou a tá si naozaj zaslúži našu lásku, úctu a najmä ochranu.

 

 

Zdieľať:

25 Článkov

Pridajte Komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *